Lampy bakteriobójcze UV-C -dezynfekcja powierzchni i powietrza
powered by
jest pusty
Koszyk jest pusty


Dezynfekcja powietrza i powierzchni promieniami ultrafioletowymi UV-C

Słowa kluczowe: lampy bakteriobójcze, promienniki UV-C, lampy do dezynfekcji powietrza i wody, higiena jednostek służby zdrowia, dobór lamp bakteriobójczych

 

Jakie są typy promieniowania UV?

Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe czy światło.

Fotometria promienników UV-C

Dla praktycznego zastosowania spektrum UV zostało podzielone na trzy obszary:

  • UV-A - długofalowe 400 nm - 315 nm

  • UV-B - średniofalowe 315 nm - 280 nm

  • UV-C - krótkofalowe 280 nm - 100 nm

 

Charakterystyka grup promieniowania UV

Promieniowanie grupy UV-A występuje w promieniach słońca. Dotyczy procesów fotochemicznych, pigmentaryzacji. Efekt erytemalny jest znikomy.

Promieniowanie grupy UV-B ma podstawowe zastosowanie w terapii. Tworzy prowitaminę D. Występuje tu efekt pigmentaryzacji i erytemalny.

Promieniowanie grupy UV-C posiada mocny efekt bakterio- i zarodkobójczy. Powoduje oparzenia skóry (Erytema) i zapalenie spojówek (efekt koniunktywalny).

 

 

Największa moc bakteriobójcza lampy UV-C

Bezpieczeństwo stosowania promienników UV-C TUV

Promieniowanie UV-C powstaje m. in. przy niskociśnieniowych rtęciowych wyładowaniach (promienniki bakteriobójcze). Promieniowanie o długości fali poniżej 200 nm tworzy ozon w powietrzu. Jest to zjawisko szkodliwe. Do wytworzenia promienników TUV zostało użyte specjalne szkło kwarcowe, które posiada wysoki współczynnik transmisji dla promieniowania bakteriobójczego, przy czym szkło to absorbuje niepożądane promieniowanie UV o długości fali poniżej 200 nm. Zatem promienniki TUV wytwarzają znikomą ilość ozonu i to tylko podczas pierwszych 100 godzin świecenia.

Proces oczyszczania promiennikami wewnętrznymi i zewnętrznymi (powietrze i powierzchnie) lampy bakteriobójczej przepływowej z zewnętrznym promiennikiem serii NBVE 60/30 lub NBVE 110/55.

Najbardziej skuteczny efekt bakteriobójczy promienników TUV

Stwierdzono, że największy efekt bakteriobójczy występuje przy promieniowaniu o długości fali od 250 do 270 nm. Mechanizm bakteriobójczy polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach zabija mikroorganizmy.

Zastosowane promienniki TUV maksimum swojej "mocy bakteriobójczej" posiadają właśnie w zakresie 250 do 270 nm.

Mechanizm bakteriobójczy polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach zabija mikroorganizmy.

 

Skuteczna metoda dezynfekcji powietrza i powierzchni

Mechanizm bakteriobójczyStosowanie lamp bakteriobójczych serii NBVE i NBV jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza i powierzchni. Urządzenia te emitują promieniowanie
UV-C o długości fali 253,7 nm. Promieniowanie to ma najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje.

Ze względu na dużą skuteczność działania lampy bakteriobójcze serii NBVE i NBV wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność, a od czystości mikrobiologicznej zależy jakość usług oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu.

Szczegółowy opis sposobów i metod stosowania lamp bakteriobójczych zawiera instrukcja użytkowania lamp.

Właściwy dobór ilości i mocy lamp bakteriobójczych

Dobór ilości i mocy lamp zależy od wielu czynników, jakich jak: wysokość pomieszczenia, jego kształt, wielkość współczynnika odbicia powierzchni (ścian) w pomieszczeniu, temperatura, wilgotność i stopień zapylenia powietrza, odporność drobnoustrojów. Wielość parametrów, które należy uwzględnić przy doborze uniemożliwia sformułowanie jednoznacznej, prostej reguły precyzyjnie określającej ilość lamp w konkretnym pomieszczeniu.


Z praktycznego punktu widzenia możemy przyjąć, że osiągniemy wystarczający stopień czystości mikrobiologicznej stosując:

  • lampę 15W na pow. do 6 m2
  • lampę 2x15W na pow. do 10 m2
  • lampę 30W na pow. do 12 m2
  • lampę 2x30W na pow. do 18 m2

W pomieszczeniu o wys. 2,5 do 3m w warunkach pokojowych.

 

Charakterystyka nowych lamp bakteriobójczych NBVE

Obieg powietrza z użyciem przepływowej lampy bakteriobójczejPrzepływowa lampa bakteriobójcza jest urządzeniem o niezbyt wysokim poborze mocy i jako pojedynczy odbiornik prądu nie generuje istotnych kosztów eksploatacji, którymi dyrektor ekonomiczny szpitala musiałby się martwić. Niemniej konieczność utrzymania stałego, wysokiego poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń szpitalnych sprawia, że przepływowe lampy bakteriobójcze powinny pracować w sposób ciągły (sale pooperacyjne, sale chorych itp.) lub w cyklu dzień/noc (dializy, przychodnie itp.).

Konieczność zasilania lamp w sposób ciągły w połączeniu z coraz powszechniejszym ich stosowaniem sprawia, że sumaryczny pobór mocy zainstalowanych lamp stanowi coraz większą pozycję w ogólnym bilansie energetycznym szpitala. Na chwilę obecną stanowi ona dość wysoki i – co ważniejsze – ciągle rosnący czynnik koszto twórczy, który wcześniej czy później znajdzie się w polu zainteresowania szukających oszczędności służb ekonomicznych szpitali i innych jednostek służby zdrowia.

W dobie powszechnego szukania oszczędności i ograniczania kosztów firma nasza, będąca czołowym producentem lamp bakteriobójczych w Polsce, podjęła działania, których celem było zaprojektowanie serii energooszczędnych urządzeń do dezynfekcji powietrza.

Obecnie, dzięki zaangażowaniu i pracy naszych specjalistów, mamy przyjemność zaprezentować nową serię przepływowych lamp bakteriobójczych, które charakteryzuje wyjątkowo niski pobór mocy, a zatem są TANIE w eksploatacji.

Symulacja kosztów użytkowania lampy bakteriobójczej NBVE X 30W

 Roczny pobór energii elektrycznej przez pracującą w sposób ciągły przepływową lampę bakteriobójczą wyposażoną w dwa promienniki 30 W zasilaną w sposób konwencjonalny wynosi:

190 VA x 24 h x 365 dni = 1665 kWh

Roczny pobór energii elektrycznej przez pracującą w sposób ciągły przepływową lampę bakteriobójczą wyposażoną w dwa promienniki 30 W zasilaną w sposób oszczędzający energię wynosi:

85 VA x 24 h x 365 dni = 745 kWh

 Zatem oszczędności dla jednej lampy w zależności od typu możemy oszacować na kwotę mieszczącą się między 300 a 600 zł w skali roku.

Przy coraz powszechniejszym wykorzystaniu przepływowych lamp bakteriobójczych roczne oszczędności w szpitalach mogą sięgać dziesiątek, a w przypadku dużych placówek nawet setek tysięcy złotych.

 

Przepływowe lampy bakteriobójcze z wymuszonym obiegiem powietrza mogą być stosowane  w obecności personelu i pacjentów (permanetna dezynfekcja powietrza)Zwiększona skuteczność lamp bakteriobójczych NBVE

Dzięki zastosowaniu w nowych lampach wysokowydajnych promienników bakteriobójczych TUV 55 W wprowadzonych przez koncern PHILIPS uzyskano możliwość znacznego zwiększenia skuteczności dezynfekcji przy zachowaniu dotychczasowych gabarytów lampy.

Zwiększeniu uległa również wartość przepływu powietrza. Dzięki energooszczędnemu systemowi zasilania pobór mocy lampy o podwyższonej skuteczności wynosi jedynie 115 VA. Osiągnięty wzrost skuteczności, a więc i wydajności lampy, sięga nawet 80% w stosunku do lampy ze standardowymi promiennikami o mocy 30 W.

Przepływowe lampy bakteriobójcze z wymuszonym obiegiem powietrza mogą być stosowane  w obecności personelu i pacjentów (permanetna dezynfekcja powietrza).

 

Dwufunkcjne lampy bakteriobójcze UV-C

Dwufunkcyjne przepływowe lampy bakteriobójcze z zewnętrznym promiennikiem bezpośredniego działania zapewniają pełny zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi (komora przepływowa UV -C), jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, kiedy personel i pacjenci przebywają na zewnątrz (promiennik bezpośredniego działania).

Oddziaływanie dezynfekcyjne zewnętrznego promiennika jest analogiczne jak w standardowych lampach serii NBV. Promieniowanie UV C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite.

Jaki jest czas stosowania lampy bakteriobójczej?

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia (sala chorych, gabinet lekarski, gabinet zabiegowy, sala operacyjna) lampy włączamy na 2 do 8 godzin.  Aby uzyskać wyraźny efekt dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu (np. między dwoma zabiegami) lampy włączamy na 15 do 20 minut.

Gdzie stosuje się lampy bakteriobójcze UV-C?

Zastosowania lamp bakteriobójczych NBV:

  • szpitale (bloki operacyjne, gabinety zabiegowe, gabinety opatrunkowe, sale chorych, izby przyjęć, izolatki, brudowniki
  • przychodnie (gabinety lekarskie i zabiegowe)
  • laboratoria
  • apteki
  • przemysł farmaceutyczny, spożywczo-przetwórczy, kosmetyczny
  • hotelarstwo i gastronomii

Stosowanie lamp bakteriobójczych serii NBVE i NBV jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji powietrza i powierzchni. Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm. Promieniowanie to ma najsilniejsze właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje.

Ze względu na dużą skuteczność działania lampy bakteriobójcze serii NBVE i NBV wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest sterylność, a od czystości mikrobiologicznej zależy jakość usług oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu.

Dawki promieniowania UV-C potrzebne do dezaktywacji 90% niektórych drobnoustrojów


Poniżej dawki dla różnych rodzajów bakterii, drożdży lub pleśni w przypadku promieniowania o długości fali 253,7 nm

­­­­

Dawka promienieniowania UV-C potrzebna do dezaktywacji 90% bakterii:

  • B. Megatherium sp. - 1300 Ws/cm2
  • B. Megatherium sp. zarodniki - 2730 Ws/cm2
  • Staphylococcus albus - 1840 Ws/cm2
  • Staphylococcus aureus - 2600 Ws/cm2
  • Staphylococcus hemolyticus  - 2160 Ws/cm2
  • Staphylococcus lactis - 6150 Ws/cm2
  • Sarcina lutea - 19700 Ws/cm2

Dawka promienieniowania UV-C potrzebna do dezaktywacji 90% drożdzy:

  • Drożdże Brewera - 3300 Ws/cm2
  • Saccharomyces sp. - 8000 Ws/cm2

Dawka promienieniowania UV-C potrzebna do dezaktywacji 90% pleśni:

  • Oospora lactis biała - 5000 Ws/cm2
  • Penicillium roqueforti - 13000 Ws/cm2
  • Penicillium digitatum oliwkowa - 44000 Ws/cm2
  • Aspergillus niger czarna - 132000 Ws/cm2

 

Rodzaje lamp bakteriobójczych - podział ze względu na sposób działania

 

 BEZPOŚREDNIE

 PRZEPŁYWOWE

 DWUFUNKCYJNE

 Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania Lampy bakteriobójcze przepływowe
 Lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne

 Zobacz więcej lamp
bezpośredniego działania

 Zobacz więcej
lamp przepływowych

 Zobacz więcej
lamp dwufunkcyjnych

Rodzaje lamp bakteriobójczych - podział ze względu na sposób mocowania

 

SUFITOWE

 ŚCIENNO-SUFITOWE

 NA STATYWIE

 Lampy bakteriobójcze sufitowe Lampy bakteriobójcze przepływowe
 
Lampy bakteriobójcze na statywie

 Oznaczane w nazwie modelu
  symbolem 'S'

 Oznaczane w nazwie modelu
  symbolem 'N'

 

 Oznaczane w nazwie modelu symbolem 'P'

 

 

Dostępne akcesoria do lamp bakteriobójczych to przede wszystkim:

  • promienniki UV-C
  • liczniki czasu pracy promienników lamp
  • programatory czasu pracy lamp

 

 

Najlepsze marki sprzętu:
Biuro obsługi klienta:
Novamed ® Sp. z o.o.
ul. Traktorowa 143,
91-203 Łódź
pon-pt godz. 8.00-16.00
Obsługa klienta:
tel.: 785 056 247

Pomoc w zakresie składania
i realizacji zamówień
Współpraca:
tel.: 665 995 586

Informacje w zakresie oferty
oraz warunków współpracy
email: office@medipretium.pl
Napisz do nas
Zapytaj o ofertę współpracy
close

W ramach www.novamed.pl stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Cookies"

© 2016 Novamed Sp. z o.o.
powered by